Virke.no

Jeg driver en liten fullbooket frisørsalong med kun en lærling. Kan jeg fritas fra krav om HMS-opplæring?

Svar:

Det å ha en lærling stiller seg ikke annerledes enn å ha ordinært ansatte. Dette følger av AML. § 1-6. Det er heller ingen fritaksregler. Eneste unntaket som kan tenkes er at daglig leder/administrerende direktør kan dokumentere at de har inngående kjennskap til HMS gjennom arbeidserfaring eller annen opplæring. Med vår kjennskap til din sak er vår vurdering at du må gjennomføre HMS opplæring.

Emneord

  1. Arbeidsmiljø
  2. HMS